Poradna Poradna

Poradna

Přečtěte si nejčastější dotazy klientů. Pomůžeme Vám s běžnými i složitými situacemi. Pokud jste nenašli odpověď na svůj problém, napište nám. A nezapomeňte na každou otázku kliknout, protože odpověď se skrývá uvnitř.

Prodej pozemku získaného darem a daň z příjmů

Makléř mi poslal dotaz - Klientka dostala před třemi lety darem od rodičů pozemek a dnes by ho ráda prodala. Musí zaplatit daň z příjmu, jelikož ho nevlastní pět let? Pokud tedy prostředky nepoužije na vlastní bydlení? Nebo je tam nějaké osvobození z důvodu daru v rodině?

Byt vs. daň z příjmů

Byt - v roce 2020 koupen za 5.012.000,-...nyní ho budeme prodávat cca za 6,5mil...předpokládám, že tam bude klasická daňová povinnost 15% z rozdílu, protože nevlastní víc než 10 let...nicméně platí stále, že pokud bude rozdíl investován do bydlení do 1roku tak daňová povinnost není?

Prodej pozemku vs. daň z příjmů

Klient se rozvádí a má pozemek - pořízen v roce 2012 za 2.062.000,-...nyní je tržní cena kolem 6mil - uvažuje, že by pozemek převedl na dceru jako dar a následně by se pozemek prodával...tzn. otázka, jaká by se ho týkala daňová povinnost s převodem na dceru a následný prodej?

Daň z příjmů 2021 - osvobození 10 let – jak to opravdu je?

Od roku 2021 se nám změnilo uplatnění časového testu ve věci držení nemovité věci, kterou prodává nepodnikající fyzická osoba. Jak to je?

Kupujete čistou nemovitost a jste v klidu?

Rád bych se s Vámi podělil o zkušenost z jednoho našeho výkupu.

Smluvní pokuta a nájem od 1.7.2020

Zákonodárci nám od 1. 7. 2020 vtipně vzájemně provázali tzv. jistotu (my realiťáci tomu říkáme kauce) a nový pojem v nájemní smlouvě – smluvní pokutu (pro detailisty – změna §2239 o zakázaných ustanoveních).

Funguje fond i v době Corona-viru?

Ano, samozřejmě. My nikdy nespíme.

Výkupy – co se vyplatí dělat

Naše společnost Českomoravský realitní fond a.s. (dále vždy jen ČMRF) působí v oblasti výkupů po celé ČR. Spolupracujeme nejen s realitními makléři napříč trhem, ale i s dalšími spotřebiteli či kupujeme napřímo od klientů. A co zajímá každého? Samozřejmě to, co je vlastně vhodné k výkupu.