Novela zákona o oddlužení
< < Poradna

Novela zákona o oddlužení

Poslanci statečně přehlasovali Senát a schválili si novelu zákona o oddlužení tak, jak si ji původně vymysleli.Pokud se prezidentovi podaří připojit podpis k zákonu, lze očekávat účinnost k 1. 4. 2019. Samozřejmě stávající oddlužení pojede nadále dle zákona platného v době podání návrhu.

A co hlavního se mění?

  • Hranice 30% ke splacení zůstává

Dlužník už ze startu nemusí upravovat (čti falšovat) příjmy tak, aby to vypadalo, že má na to, aby splatil za 5 let 30 % svých nezajištěných závazků. Vše se bude hodnotit zpětně po pěti letech a hlavní slovo bude mít soudce. Posoudí, zda se dlužník opravdu snažil. Osobně tímto nejsem úplně nadšen, protože nikdo neví, do čeho jde. Seriózní dlužník bude 5 let splácet, na minimální odměně pošle insolvenčnímu správci přes 65 tisíc Kč a soudce, který se večer pohádal doma se ženou kvůli připálené večeři, mu oddlužení zamítne. To není moc spravedlivé. Zákon sice počítá s probačním dohledem insolvenčního správce (dále jen IS), ale kdo problematiku zná, ví jak to chodí. IS vidí dlužníka jednou na začátku a pak za 5 let při oddlužení, jinak vše běží korespondenčně.

  • Sedmileté oddlužení nebude

 Pomníček exministra Pelikána se naštěstí nekoná a dluhová amnestie pro dlužníky neprošla.

 Jaké jsou minimální měsíční splátky?

 Oddlužující se dlužník musí platit měsíčně minimálně toto:

  1. 1 100 Kč (cca) odměna IS
  2. 1 100 Kč (= stejná částka jako odměna IS) minimální splátka věřitelům.
  3. Dále musí dlužník vyvinou maximální možnou snahu k úhradě alespoň 30% nezajištěných pohledávek.
  • Strop pro dluhy nebude

Zákonem nakonec neprošel strop dluhů, bude tedy záležet na kvalitě podaného insolvenčního návrhu.

Co důchodci?

Starobní a invalidní důchodci se budou oddlužovat 3 roky, a to dle svých možností, čili bez podmínky úhrady 30 % nezajištěných pohledávek. To je docela ostré, což? To zase přibude lumpů.

Změní se složitost návrhu?

Prý ano. V současnosti to skoro nikdo za zákonem stanovenou odměnu 4 000 Kč bez DPH (6 000 Kč u SJM) nechce dělat. Vloni byl meziroční pokles insolvenčních návrhů o více než 50 %. Dle poslanců tedy bude podání návrhu jednodušší a pro ty, kteří to mohou podávat (akreditovaná osoba, advokát, notář, IS a exekutor), to tak bude zajímavější. Prý.

Osobně tuto novelu nepovažuji za nic revolučního, spíše je to jen doplnění hrůzného paskvilu z 1. 7. 2017, kdy nesmyslná novela celé insolvenční řízení u nás zablokovala. A jsem si jistý, že ani teď se nic nezmění a vše pojede bohužel ve starých rezatých kolejích.