Exekuce klesají, ale….
< < Poradna

Exekuce klesají, ale….

Exekutorská komora České republiky (EKCR) zveřejnila loňské statistiky a počet řízení meziročně klesl v roce 2018 o 41 tisíc případů proti roku 2017 na celkem 821 337 nešťastníků. Ale je to opravdu výhra?

EKCR tvrdí, že za poklesem stojí nízká míra nezaměstnanosti a novela zákona o spotřebitelském úvěru z prosince 2016, která zpřísnila podmínky pro poskytování půjček. Nejvíce případu je tradičně v krajích Ústeckém a Moravskoslezském, nejméně na Vysočině a Zlínsku.

Já osobně, protože se v této branži pohybuji již 17 let, takový optimista nejsem. „Nezákonné“ půjčky jedou dál ve velkém, kdy věřitelé buď natvrdo porušují zákon a půjčují spotřebitelům, anebo používají nový oblíbený fígl. Zřídí dlužníkovi za tisícovku živnostenský list a poskytnou mu půjčku jako podnikateli. Stoupá počet firem nabízejících mimosoudní vymáhání, které se navenek tváří jako exekuční, takže na dlužníky je tlak tak jako tak.

Samostanou kapitolou je Insolvenční zákon. Za pár dní začne platit novela, od které si zákonodárci slibují větší dostupnost oddlužení pro širokou veřejnost. Jsem na to zvěd. Proti dnešku by bylo zdravé, kdyby se oddlužovalo pětkrát více osob, než se oddlužuje.

Tak uvidíme, co budoucnost přinese.

Mirek Jonáš