Dědictví a insolvence
< < Poradna

Dědictví a insolvence

Dotaz

Chtěl jsem se vás zeptat, jsem v insolvenci, která mi končí poslední splátkou v tomto měsíci. 27. 7. mi umřela babička, dědické řízení bude 15. 11. Je uvedená skutečnost pro mou insolvenci podstatná? Je moje povinnost sdělit to insolvenčnímu správci? Vycházel jsem z toho, že pokud dědické jednání bude po ukončení insolvence, není potřeba tuto skutečnost oznamovat. Je pravda, že jsem nabyl majetek ještě v insolvenci? Pokud ano, nechápu, jak je to možné před zahájením řízení. V závěti je ještě podmínka břemena druha babičky na dožití. Jaký to má vliv?

Odpověď

Dobrý den, majetek nabýváte ke dni smrti zůstavitele (ve Vašem případě babičky). Příjem z dědictví jste dle zákona povinen vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení a úhradě dluhů nad 30 % povoleného oddlužení.

Přijde na to insolvenční správce? Má důvod to řešit, pokud bude řízení řádně ukončeno? 

Na toto si musíte odpovědět sám. Z mých zkušeností říkám, že to nemá důvod řešit, ale neradím, je to pouze můj názor. Klíčová je skladba věřitelů. Je-li mezi nimi někdo, kdo Vás osobně zná a ví o tom, tak mu to řekne. Jsou-li to banky, splátkové společnosti atd., je otázka stejná: Přijdou na to?