SJM a insolvence

Dotaz

Mám dotaz, když splním podmínky insolvence a budu oddlužen a zbytek dluhu mě prominou, je možné Vést exekuce na mou ženu? Když veškeré dluhy byly smluveny výhradně mnou a žena o nich nevěděla?V roce 2014 jsem se sám přihlásil do insolvence bez mé ženy. Dluhy vznikly bez souhlasu mé ženy, a proto jsem se přihlásil sám. Mám dotaz, když splním podmínky insolvence a budu oddlužen a zbytek dluhu mě prominou, je možné vést exekuce na mou ženu, když veškeré dluhy byly smluveny výhradně mnou a žena o nich nevěděla?

Odpověď

Obecně se na dluhy v manželství koukáme jako na dluhy v SJM (§731 NOZ). Druhý manžel má však možnost jejich vyloučení (dohoda s věřitelem či soudně) dle §732 NOZ a to proto, že o nich prokazatelně nevěděl. Toto se však musí dokázat. Jedná-li se například o dluhy z podnikání, tak tam to nemá cenu ani zkoušet, ty spadají do SJM automaticky.

Nevymožené dluhy, patřící do SJM, může věřitel dál po manželce vymáhat.