DAŇ Z PŘÍJMU vs. VLASTNÍ BYDLENÍ

Přišel mi od kolegy tento dotaz (tu druhou větu jsem tam prostě musel nechat J): Dobrý den p. Jonáši. Vím, že máte ohromný přehled a znalosti ohledně realitního trhu. Dovoluji se na Vás obrátit s prosbou o posouzení případu jednoho mého klienta. V r. 2016 koupil stavební pozemek, udělal stavební povolení, ale stavět ještě nezačal. V r. 2018 měl možnost získat jiný stavební pozemek a proto tento se ziskem prodal. Letos koupil tedy ten nový stavební pozemek a bral to tak, že zisk použil na uspokojení bytové potřeby. K jeho překvapení dostal výzvu z FÚ o vysvětlení a dodání dodatečného DP za rok 2018. Paní na FÚ po tel. dotazu sdělila, že na toto osvobození nemá nárok. Trochu jsem koukal do zákona o dani z příjmu a nejspíš má asi pravdu. Je to skutečně tak, popř. jestli ano dá se s tím ještě něco dělat? (I když už je asi s křížkem po funuse). Děkuji moc za odpověď

 

ODPOVĚĎ:

 Jasně, že nemá nárok na osvobození. Zákon o daních z příjmů toto řeší v §4 odst. 1. písm. a) a říká, že prodávající musel v dané nemovitosti mít trvalé bydliště bezprostředně před prodejem. A to na pozemku bez budovy jaksi technicky nejde, čili úřednice postupuje v souladu se zákonem a daň řádně doměřuje. A k tomu přijde penále. No a až to pán zaplatí, tak do měsíce mu přijde další milý dopis, kde mu vyměří úrok z prodlení – 14% p.a. + aktuální sazba ČNB – státem posvěcená lichva.